Det danske energiselskab Dong Energy er sammen med oliegiganten Conocophilips blevet enig om at sælge hver sin andel i det norske olienetværk Gassled. Det oplyser en kilde tæt på forhandlingerne til nyhedsbureauet Bloomberg News, skriver Berlingske Business med Ritzau Finans som kilde.
AnnonceDong ejer 0,98 procent af Gassled, mens Conocos ejerandel er på 1,68 procent. Køberen er olieselskabet Capeomega, men andlen skal ifølge Bloomberg News' kilde først godkendes af myndighederne.
AnnonceGassled består af et vidtforgrenet netværk af rørledninger i Nordsøen - de løber over mere end 8.000 kilometer og forbinder olie- og gasfelter ud for Norges kyst til terminaler i Tyskland, Belgien, Frankrig og Storbritannien.
Annonce