23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Mere strøm og nye kabler til Esbjerg havn

Et stigende behov for strøm på havnen i Esbjerg og et udfald tidligere på året er årsagerne til, at SE nu påbegynder udskiftningen af de gamle elkabler på flere strækninger af havneområdet.

- For SE handler det om hele tiden at sikre kunderne den allerbedste service. Presset øges konstant på elnettet på blandt andet Esbjerg Havn. Det er naturligvis en udvikling, som vi hos SE er vældigt glade for, men det betyder også, at vi kan se ind i en periode, hvor vi bliver nødt til at gennemføre en hel del gravearbejde på havnen, for at fremtidssikre elnettet, der forsyner havnens mange virksomheder og aktiviteter med strøm, fortæller Torben Poulsen, underdirektør SE Energinet





Renoveringsprojektet på Esbjerg Havn påbegyndes midt i august måned og vil vare frem til november. Der bliver tale om gravearbejde i tre etaper. Under renoveringsarbejdet vil der blive foretaget gravearbejde på følgende strækninger i havneområdet: Fiskebrogade, H.E. Bluhmes Vej, Adgangsvejen, Estrupvej, Østre Havnevej, Toldbodvej og Stormgade.



BREAKING
{{ article.headline }}
0.11