23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Energilagring: Tre centrale områder for dansk forskning

Når det handler om at lagre energi, bør dansk forskning fremover koncentrere sig om batterier, kemiske forbindelser og termisk lagring.

Det er ifølge Ingeniøren konklusionen i en ny rapport, der er udarbejdet på vegne af institutioner som EUDP, ForskEL & ForskVE, Det Strategiske Forskningsråd, Eforsk og Green Labs.





- Vi har taget udgangspunkt i de områder, hvor vi har mange kompetencer i Danmark, og hvor vi ser aftagemuligheder for teknologien, forklarer Allan Schrøder Pedersen fra DTU Energikonvertering overfor Ingeniøren. Han har været med til at udarbejde rapporten.





Rapportens konklusioner har taget udgangspunkt i de vigtigste danske politiske målsætninger. Det vil sige, at 50 procent af elforbruget skal dækkes af vindenergi i 2020, at forbrug af el og varme skal dækkes af ikke-fossile ressourcer i 2035, og at Danmark skal være uafhængig af fossile energikilder i 2050.



BREAKING
{{ article.headline }}
0.094