Kortlægning i CO2-projekt når vigtig milepæl

CO2-lagringsprojektet CO2 Storage Kalundborg har nu afsluttet den indledende kortlægning af undergrunden ved selve Kalundborg.
Det oplyser CO2 Storage Kalundborg i en pressemeddelelse
Undersøgelserne markerer en vigtig milepæl i projektet, der skal afdække mulighederne for sikker og permanent lagring af CO2 i undergrunden. Den indsamlede datamængde skal nu analyseres med henblik på at skabe et detaljeret 3D-billede af de geologiske forhold i området.
Om CO2 Storage Kalundborg
- CO2 Storage Kalundborg er et samarbejde mellem energivirksomhederne Equinor og Ørsted samt den danske stat - repræsenteret af Nordsøfonden.
- Equinor er som operatør majoritetsejer med 60 procent af licensen, mens Ørsted har 20 procent og statens undergrundsselskab, Nordsøfonden, ligeledes har 20 procent.
- I juni 2024 tildelte klima-, energi- og forsyningsministeren en undersøgelseslicens til CO2 Storage Kalundborg, der de kommende år gennemfører en lang række omfattende undersøgelser af undergrunden ved Kalundborg.
- Undersøgelserne skal fastslå, om der sikkert og efektivt kan lagres CO2 i området for at mindske klimaforandringerne.
- CO2 Storage Kalundborgs arbejde de kommende år er inddelt i tre faser, som omfatter forskellige typer af undersøgelser:
- 1. Kortlægningsfasen: Undergrunden opmåles og kortlægges ved hjælp af måleudstyr på specialdesignede køretøjer, der kører rundt i området.
- 2. Udforskningsfasen: Der bores ned til ca. 1.400 meters dybde for at indsamle data og jordlagsprøver af undergrunden med henblik på yderligere kortlægning.
- 3. Testfasen: Der sendes vand ned gennem boringerne for at lave avancerede simuleringsmodeller af undergrundens reaktion på potentiel lagring af CO2
Kilde: CO2 Storage Kalundborg
Til lands og til vands
Landundersøgelserne begyndte i marts med brug af vibrationsudstyr, der sendte lydbølger ned i undergrunden. Data fra disse målinger skal nu analyseres, så det bliver muligt at vurdere lagringspotentialet.
Tidligere i år blev tilsvarende undersøgelser afsluttet i Nekselø Bugt.
- Vi bevæger os støt og sikkert fremad, og nu skal vi til at gennemgå den store mængde data med en tættekam. Det er afgørende, at vi får et præcist billede af undergrunden. Der er ingen, der er interesserede i at igangsætte lagring af CO2 på et senere tidspunkt, hvis ikke det kan gøres sikkert og forsvarligt, udtaler Ulrik Olbjørn, projektchef i CO2 Storage Kalundborg.
1.900 meter ned
Som en del af næste fase har CO2 Storage Kalundborg indsendt ansøgning om tilladelse til at etablere en midlertidig boreplads ved Snertinge.
Her planlægges boring ned til cirka 1.900 meters dybde for at indsamle yderligere data. Testfasen vil blandt andet inkludere nedpumpning af vand for at simulere lagringsforhold. Hvis alle tilladelser gives, forventes etableringen at begynde i slutningen af 2025.
Når samtlige undersøgelser er afsluttet i 2026, skal data danne grundlag for en vurdering af, om der kan søges om tilladelse til at påbegynde egentlig CO2-lagring. Beslutningen herom vil blive truffet af danske myndigheder.
CO2 Storage Kalundborg er et samarbejde mellem Equinor, Ørsted og den danske stat ved Nordsøfonden. Equinor ejer 60 procent af projektet, mens Ørsted og Nordsøfonden hver har en andel på 20 procent.