BASF og Equinor indgår tiårig aftale om naturgasleverancer

Den tyske kemigigant BASF har indgået en aftale med Equinor om årlige leverancer af op til 23 terawatt-timer naturgas over en tiårig periode.
Det skriver Equinor i en pressemeddelelse.
Aftalen træder i kraft den 1. oktober 2025 og skal sikre en betydelig del af BASF’s gasforbrug i Europa.
Understøtter energisikkerhed
Ifølge parterne skal aftalen understøtte både energisikkerhed og industrielle behov i Europa.
Gassen, som leveres fra Norge, skal bruges af BASF både som energikilde og råstof i kemisk produktion – bl.a. af gødning og basiske kemikalier.
– Vi er meget tilfredse med at indgå dette langvarige partnerskab med Equinor for en pålidelig levering af lavemissions naturgas til vores aktiviteter i Europa, siger Dirk Elvermann, finansdirektør i BASF, i pressemeddelelsen.
Equinor peger samtidig på, at norsk naturgas har lave emissioner fra produktion og transport. Ifølge Equinor-topchef Anders Opedal støtter leverancerne også BASF’s klimamål.
Equinor har i forvejen leveret gas og væsker til BASF i flere år.