23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Konkurstruet solcellefirma brænder millioner af på tomme kontorlokaler

Solcellekoncernen er fanget i uopsigelig lejekontrakt i Aarhus Ø og kæmper med at komme af med 2.000 kvm

Obton betaler dyrt for havudsigt og høj signalværdi – også selv om ingen bruger lokalerne.

Den kriseramte solcelleinvestor sidder nemlig fast i en lejekontrakt til over 3,1 mio. kr. om året for kontorer på første sal i Nicolinehus på Aarhus Ø. Dertil kommer årlige driftsudgifter på knap 370.000 kr.

Det skriver Børsen.

– Her tror vi på, at et så arkitektonisk spændende domicil som Nicolinehus på Aarhus Ø i sig selv kan være med til at skabe opmærksomhed om vores virksomhed, udtalte daværende adm. direktør Anders Marcus til Estate Media i forbindelse med indflytningen.

Selskabet flyttede ind i 2021, men efter en større fyringsrunde er medarbejderne blevet samlet på færre etager. 

Og da lejemålet ikke kan opsiges de første ti år, løber restforpligtelsen op i 89 mio. kr. 

Obton, der udvikler og investerer i solcelleparker, har været i vælten de seneste måneder. Efter en stribe af påbud valgte Finanstilsynet i maj at politianmelde det aarhusianske selskab. Siden har flere politianmeldelser fulgt trop, og Obton kæmper fortsat for sin overlevelse. Den historie kan du læse her

BREAKING
{{ article.headline }}
0.188