23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Mita-Teknik udelukker ikke flere vindopkøb

Elektronikvirksomheden har ikke flere konkrete opkøbsplaner, efter Wind Nordic blev overtaget i sidste uge, men udelukker ikke flere opkøb.

I sidste uge købte Mita-Teknik teknologivirksomheden Wind Nordic. Opkøbte skete, fordi Wind Nordics kompetencer inden for områder som laststimulering er blandt de førende på markedet. Selvom Mita-Teknik ikke har konkrete planer om flere opkøb, så udelukker virksomheden ikke, at der kan ske flere af slagsen. Det skriver Energiwatch.

- Vi har ingen konkrete planer om opkøb lige nu, men det er sådan, at når vi kigger på vores strategi, så er der altid forskellige veje til at komme i mål. En af vejene kan godt være, at man kigger sig om efter eksterne kompetencer, siger administrerende direktør Jesper Andersen, Mita-Teknik, til Energiwatch.

Efter opkøbet overtager Mita-Teknik otte af Wind Nordics ansatte, og de vil flyttes til hovedsædet i Rødkærsbro.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.093|