23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Energinet.dk har overskud på næsten én halv milliard

Første halvår af 2013 gav et overskud på 453 millioner kroner for den statsejede virksomhed.

Pengene fosser ind i Energinet.dks kasse. Første halvdel af 2013 gav et overskud på 453 millioner kroner efter skat, og det er næsten 300 millioner kroner mere end samme periode sidste år.

- Stigningen skyldes primært indregning af en skatteeffekt som følge af Folketingets vedtagelse af vækstpakken, hvor det blev besluttet af sænke selskabsskatteprocenten gradvist fra 25 til 22 procent i 2016, skriver Energinet.dk på sin hjemmeside.

Med undtagelse af de kommercielle aktiviteter er Energinet.dk underlagt et økonomisk hvile i sig selv-princip, hvilket medfører, at årets resultat alene består af en lovbestemt forrentning af egenkapitalen, resultat af kommercielle aktiviteter samt øvrige reguleringer, som ikke indregnes i de kommende års tariffer, skriver selskabet videre.

Energinet.dk er ejet af Klima-, Miljø- og Bygningsministeriet.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.093|instance-web03