I de kommende år bliver Kina endnu mere attraktiv for de danske virksomheder, som beskæftiger sig med klimavenlige tiltag. Det skriver Børsen i dag.
To trillinger kroner er yderligere afsat i de i forvejen 1,5 trillioner kroner, som var på den gældende fem års plan, der varer til 2015.
- Det er virkelig værd at lægge mærke til, at den kinesiske regering nu satser bredt på denne sektor. Ud over at reducere energiforbruget, og dermed forureningen får de også sat gang i omlægningen fra tung energikrævende industri til en mere serviceorienteret grøn industri. Og inde for det flet har Danmark så afgjort nogle styrkepositioner, siger energikonsulent ved China National Renewable Center, Kaare Sandholt til Børsen.