23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Biogasprojekt savner opbakning

Langt flere landmænd skal på banen som leverandører, hvis det store biogasanlæg ved Videbæk skal realiseres.
Annonce

Det planlagte biogasanlæg ved Videbæk er i fare for aldrig at blive en realitet.

Det skriver P4 Midt & Vest med henvisning til formanden for leverandørforeningen til Videbæk Biogas, Ole Kjær, som oplyser, at kun 43 landmænd har meldt sig som leverandører.

Annonce

Det antal er langt under målet, som lyder på 100 landmænd.

Læs også:Kommune siger ja til banebrydende biogasanlæg

Ifølge P4 er det forventningen, at de resterende leverandører findes i løbet af få måneder, så anlægget som planlagt kan stå færdig i 2015.

Annonce

Biogasanlægget er resultatet af et samarbejde mellem Arla og Xergi, som har etableret selskabet Videbæk Biogas A/S, der skal stå for opførelsen af biogasanlægget.

Annonce

Ifølge Arla skal anlægget producere biogas på baggrund af en tilførsel af 550.000 tons biomasse pr. år. Heraf vil der blive produceret ca. 31 m³ mio. biogas pr. år.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.026|instance-web01