23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nye forretningskoncepter skal fremme alternativer til olie- og naturgasfyr

Energistyrelsen støtter en række demonstrationsprojekter, der skal gøre det mere attraktivt for bygningsejere med oliefyr at konvertere til en VE-baseret opvarmningsform som f.eks. varmepumper.

Det vindende tilbud skitserer en forretningsmodel, hvor en virksomhed påtager sig at stå for installation og drift af varmepumpen hos bygningsejere, mens bygningsejeren på lige fod med f.eks. fjernvarmekunder betaler for den varme, de bruger.





Flere forskellige teknologier vil blive afprøvet, bl.a. varmepumper tilsluttet et kollektivt jordslangeanlæg samt en kombination af varmepumper og naturgasfyr.





Udbuddet er vundet af et konsortium bestående af Insero Energy (projektleder), Exergi Partners, EA Energianalyse, Niras, Brædstrup Fjernvarme og OK a.m.b.a.





Konsortiet forventer at kunne installere de første varmepumper hos bygningsejere i løbet af 2014.





Energistyrelsen har støttet projektet med 8,6 mio. kr. ekskl. moms frem til udgangen af 2015. Demonstrationsprojekterne er en del af udmøntningen af en pulje på 42 mio. kr. fra den energipolitiske aftale af 22. marts 2012 til at fremme alternativer til olie- og naturgasfyr.

Kilde: Energistyrelsen

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11