23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Varmepumpe-gigant investerer milliarder

Annonce

2,6 milliarder kroner. Så meget investerer den japanske varmepumpe-gigant Panasonic i udvidelse af produktionsfaciliteter og markedsføring - blandt andet på det europæiske marked, hvor man har store vækstambitioner.

Det skriver Panasonic i en pressemeddelelse.

Annonce

Her meddeler Panasonic Corporation, at selskabet Heating & Ventilation A/C Company med den store investering fremskynder sin strategi for vækst på det europæiske marked.

Annonce

Pengene skal blandt andet bruges på lanceringen af tre nye varmepumpe-modeller i Aquarea A2W-serien, som forventes at ramme Europa i løbet af maj måned.

Annonce

Udover promovering af nye modeller bliver der også postet penge i at udvide produktionsfaciliteterne i Tjekkiet og Malaysia, mens der også bliver investeret endnu mere i teknologiudviklingen på virksomhedens nye Research & Development Center.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|