23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Medie: Der kommer aldrig grønt brændstof nok

Mange sætter deres lid til Power-to-X, men teknologien kan ikke løse transportsektorens klimaproblem alene

Det bliver særdeles svært - ja faktisk umuligt - at dække den globale efterspørgsel på brændstof med Power-to-X teknologien. Dermed er det urealistisk at forestille sig en fossilfri luft- og søfart i det omfang vi kender i dag.

Power-to-X brændstoffer kræver strøm og grundlæggende kan vi simpelthen ikke producerer nok grøn energi.

Det konkluderer Børsen efter at have talt med en række eksperter på området og regnet på den europæiske energiproduktion. 

- Den grønne strøm er i dag en knap ressource, og det vil den formentlig blive ved med at være i en rum tid. Vi er som samfund nødt til at acceptere, at der er begrænsninger på f.eks. arealer, og på hvor meget grøn energi vi kan producere, fortæller Peter Møllgaard, Klimarådets formand, til avisen.

Læs hele historien gratis hos Børsen:

Vi kan plastre havet til med møller – vi vil stadig ikke kunne lave nok grønt brændstof

Energiøer Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.079