23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce
Del siden
Annonce

National Recognition Award Engineering Excellence Award

NISSEN energi teknik a/s er meget stolt af at modtage prisen for vores første installation i USA. Prisen viser virksomhedens evne til innovation, samarbejde og tilpasning til et nyt marked.

Den 25. april 2017 var Glenbard Waste Water Authority, Baxter & Woodman og NISSEN energi teknik a/s samlet i Washington DC for at modtage en “National Engineering Excellence”-pris for Glenbard WWTP Combined Heat & Power (CHP), den første NISSEN-installation i USA.

Vi er taknemmelige for den tillid Glenbard WWA’s viste NISSEN energi teknik a/s i forbindelse med ordren. De havde modet til at tage skridtet, og blive vores første kunde i USA, og afgive en ordre til os som leverandør af 2 x 375 kWe CHP units.
Ligeledes har vi haft et fremragende samarbejde med Baxter & Woodman omkring projektering og udførelse.

Vi er stolte over at kunne hjælpe Glenbard WWA på vej til at blive energi-neutral.

NISSEN energy a/s
Godthaabsvej 1
8660 Skanderborg
Skanderborg Kommune
Danmark
CVR nummer: DK19394441

Kontaktperson

Heidi Førster Laursen
ISO-/Adm. Coordinator
+45 75756500 hfl@nissenenergy.com
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.093|