Mød holdet fra aalborg hc systems på Landsmødet 2026
Hvordan får vi mest muligt ud af de energikilder, der allerede findes omkring os? Det er et relevant spørgsmål for fjernvarmesektoren, når Dansk Fjernvarme samler branchen i Aalborg den 29.–30. oktober.
Udeluft, spildevand, geotermi og overskudsvarme kan alle bruges til at producere fjernvarme med store varmepumper. Samtidig kan damvarmelagre gøre det muligt at gemme varmen, til der er brug for den. Det giver fjernvarmeværker flere muligheder for at udnytte lokale energikilder og tilpasse varmeproduktionen til behovet.
Men det handler ikke kun om teknologien. Det handler også om at finde den rigtige løsning til det enkelte værk og få hele projektet til at hænge sammen – fra de første undersøgelser og det tekniske design til et færdigt anlæg, der er klar til drift.
Det er her, vi kommer ind i billedet. Hos aalborg hc systems leverer vi store varme- og køleanlæg baseret på varmepumper samt damvarmelagre med patenteret låg. Som EPC-partner tager vi ansvar for hele projektforløbet.
Siden juni 2026 har vi været en selvstændig virksomhed i den tyske Alois Müller Group, der har omkring 1.100 medarbejdere og 16 lokationer i Europa. Med Alois Müller Group i ryggen viderefører vi vores eksisterende team og erfaring med termiske energisystemer, samtidig med at vi er en del af en større europæisk koncern.
På Dansk Fjernvarmes Landsmøde kan du møde os på stand 28–29 i foyeren. Her kan vi tale om nye energikilder, varmepumper, varmelagring og mulighederne i konkrete projekter.
Uanset om I er ved at undersøge mulighederne eller allerede har et projekt på tegnebrættet, er I velkomne til en snak.
Vi ses i Aalborg den 29.–30. oktober.