KJ Auktion vurderer og salg af maskiner og andre driftsaktiver inden for fremstillingserhverv, byggeri og andet erhverv. Hvis I har behov for vurdering eller salg, kan vi uforbindende og uden omkostninger for Jer lave et målrettet oplæg i overensstemmelse med Jeres ønsker og krav.
Global styrke – lokal tilstedeværelseKJ Auktion er specialiseret i salg af industrielle aktiver for kunder. Vi er repræsentant i Skandinavien for GoIndustry-DoveBid Ltd. Plc. (
www.go-dove.com). GoIndustry-Dovebid er verdens førende sælger af brugte maskiner med ca. 300.000 registrerede brugere og sælger i alt ca. 160.000 produktionsmaskiner og udstyr årligt over hele verden. Vi kan derfor udbrede kendskabet til Jeres maskiner længere ud i verden, således at I kan få de bedst opnåelige priser. Vore kunder er normalt slutbrugere, så derfor opnår man de bedste priser ved at sælge gennem os.
Samtidig kan vi sikre, at varerne bliver solgt til en bestemt tid, således at bygningerne hurtigere kan overgå til andet formål. Afhængig af aktivernes art og omfang tager en komplet salgsproces typisk 2-3 måneder inden varerne er solgt og udleveret. Vi tager os normalt betalt i form af en mindre andel af salgssummen for de varer, der bliver solgt. Sælger har mulighed for at sætte en mindstepris. Varerne sælges typisk ifølge auktionsloven, dvs. uden garanti og køber skal selv demontere og fjerne varerne efter betaling er sket.
Almindelige salgsformer:
1) Online Auktion (salg til højestbydende via opbud, kommissionssalg)
2) Salg efter forhandling (typisk ved salg af større enheder til en køber).
3) Samleauktion, som kan være fysisk eller online (typisk hvis man kun har få varer til salg)
4) Fysisk auktion (traditionel pladsauktion med auktionarius)
NYT: vi tilbyder rammeaftaler for salg af maskiner. En rammeaftale har den fordel, at sælger kender vilkår og arbejdsgangen i relation til det fremadrettede behov for salg. Den er velegnet hvis der er løbende behov for salg af brugte maskiner. Sælger får bedre muligheder for at planlægge udfasningen af produktionsmaskiner eller anlæg. Alt sælges efter auktionsloven uden garanti og på roden. Det giver lavere salgs-, håndterings- og lageromkostninger.
Du kan se mere ved at klikke på linket:
KJ Auktion
Aktivitetsområder
Salgsmetoderne er forskellige efter hvad der er hensigtsmæssigt i situationen: målrettet salg efter forhandling, online-auktion, samleauktion over nettet, webcast auktion (kombination af traditionel fremmøde på auktionsstedet og bud over internettet) samt traditionel fysisk auktion. Vi sælger hele virksomheder, produktionsafdelinger, produktionslinier og enkeltaktiver inden for primært:
• Metalindustri
• Træindustri
• Biopharma / kemisk industri
• Plastindustri
• Grafisk industri
• Fødevareindustri
• Elektronik
• Handel
• Entreprenør
• Landbrug
• ...
Mindre sager om salg og vurdering, som primært henvender sig til lokalt publikum, løser vi selvstændigt. Her kan du bl.a. få varer med på online auktioner eller fysiske auktioner, som vi løbende afvikler.
Større sager eller varer, som primært henvender sig til en international køberkreds, sker i samarbejde med Go-Dove.
Vi tilbyder desuden skrotning og slutoprydning.
Vurdering og registrering
I mange situationer er det godt med en uvildig vurdering af aktivernes værdi før man udbyder dem til salg eller taler med bank og forsikringsselskab eller andet. Det tilbyder vi som en betalt ydelse. Blandt vore referencer er Sauer-Danfoss og Odense Stålskibsværft (Lindøværftet).