23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Energy Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Dexawave søsat

Den nykårne vækstkomets testanlæg er kommet i vandet, og er nu fortøjet i havet ud for Hanstholm.
Annonce

Cleantech-virksomheden Dexawaves har søsat den nyeste testudgave af deres bølgeanlæg. I en 12 måneders testperiode skal det ligge i havet ud for Hanstholm.

Efter planen skal der kunne produceres et fuldskala bølgeenergianlæg med en effekt på 250 kW om 2-3 år. Forventningerne er med andre ord store, og testperioden skal bruges til at afdække mulige mangler:

Annonce

- Der er mange ubekendte i et projekt som dette, og en del udfordringer vil sikkert dukke op, når konverteren gennem længere tid skal prøve kræfter med Nordsøens bølger, siger adm. direktør i Dexawave, Lars Elbæk, til Nordjyske.dk.

Kendt teknologi reducerer omkostningerne Annonce

Virksomheden har modtaget udviklingsstøtte på samlet 24 mio. kr. til anlægget. Indtil videre har det dog kun kostet 6 mio. kr. at udvikle testmodellen, som nu ligger på 30 meters vand.

De lave produktionsomkostninger er muliggjort ved at anvende materialer, hvis egenskaber der er godt kendskab til fra offshore-industrien. Ifølge Lars Elbæk viser det også hvilke fordel der er ved systemets enkelte grundkonstruktion.

Annonce

Testanlægget er dog kun en femtedel af størrelsen, som den planlagte fuldskala-bølgemaskine.

Fjernstyring fra Aalborg

I den 12-måneders testperiode vil anlægget blive styret på god afstand af bølgerne:

- Der er installeret en 3G mobiltelefonforbindelse på anlægget, derved kan vi - ligesom Aalborg Universitet - fjernaflæse målingerne. Vi kan også styre anlægget fra land, siger Lars Elbæk.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web01